ORiDKR
RuralStrateg

Projekt nr: NdS/529080/2021/2021 sfinansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki

Tytuł projektu: „Włączenie zanikającego dziedzictwa kulturowego do innowacyjnej strategii rozwoju obszarów wiejskich”

Podmiot realizujący projekt: Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołłątaja w Krakowie

Kierownik projektu: dr hab. Wioletta Knapik, prof. URK

Termin realizacji projektu: 11.03.2022 roku – 10.03.2024 roku

Strona internetowa projektu: http://ruralstrateg.pl

Cel ogólny projektu:

Celem projektu jest utworzenie Interaktywnej Platformy Dziedzictwa Kulturowego – Moduł Małopolska, która stanie się narzędziem ułatwiającym planowanie strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa małopolskiego, w oparciu o wykorzystanie unikatowych (zanikających) elementów dziedzictwa kulinarnego i przyrodniczego. Połączone komponenty tego dziedzictwa stanowią innowacyjne podejście w zakresie ich wykorzystania w planowaniu rozwoju i budowaniu przewagi konkurencyjnej regionu. Wybór danych elementów dziedzictwa kulinarnego i przyrodniczego będzie podyktowany ich przydatnością w osiągnięciu efektu synergii w strategii rozwoju. Platforma umożliwi gromadzenie treści branżowych – poradnikowych i przewodników, a także naukowych oraz popularnonaukowych. Upowszechnianie osiągnięć badawczych w zakresie wykorzystania potencjału przyrodniczego oraz wpływu kultywowania lokalnej tradycji kulinarnej wzmocni poczucie tożsamości oraz wpłynie na wzrost gospodarczy, co przełoży się na nowy trend rozwoju województwa małopolskiego.

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy instytucją naukową (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie) a lokalną sferą społeczno-gospodarczą (organizacje publiczne i samorządowe, organizacje pozarządowe oraz podmioty biznesowe). Platforma, w ramach implementacji i multiplikacji efektów projektu, będzie mogła być rozbudowywana o kolejne moduły (województwa).

Województwo małopolskie wyróżnia się niekwestionowanym bogactwem dziedzictwa kulturowego, a w tym dziedzictwa przyrodniczego i kulinarnego. Jednakże, zmiany społeczno-gospodarcze w naszym kraju i w Europie przyczyniają się do utraty tego dziedzictwa. Pomimo licznych publikacji, projektów, akcji promocyjnych na temat ratowania i wykorzystania zanikającego dziedzictwa przyrodniczego i kulinarnego, nie powstrzymano tego trendu.

Cele szczegółowe projektu:

Realizację celów szczegółowych poprzedza wyznaczenie mniejszych jednostek badawczych (subregionów). W Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 wprowadzony został podział na pięć subregionów funkcjonalnych, w ramach których wstępnie do badań wytypowano pięć powiatów (jako studia przypadków):

  • Krakowski Obszar Metropolitalny (KOM): powiat krakowski;
  • Subregion tarnowski: powiat tarnowski;
  • Subregion sądecki: powiat gorlicki;
  • Subregion podhalański: powiat nowotarski;
  • Małopolska Zachodnia: powiat olkuski.

Cel I:
Diagnoza obecnego stanu oraz potencjału obszarów wiejskich województwa małopolskiego w zakresie innowacyjności w rozwoju poprzez włączenie dziedzictwa przyrodniczego i kulinarnego.

Cel II:
Określenie potencjału zastanego i zanikającego dziedzictwa kulinarnego obszarów pozamiejskich województwa małopolskiego jako bazy do stworzenia innowacyjnych narzędzi rozwoju lokalnej turystyki i rynku gastronomicznego.

Cel III:
Przygotowanie, uzupełnianie i administrowanie Interaktywną Platformą Dziedzictwa Kulturowego – Moduł Małopolska w systemie open access.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rektor[a]urk.edu.pl
12 633 62 45
12 662 42 51
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK